Dan Wheldon își pierde viața într-o cursă de Indy Car

Motorsportul poate fi un hobby pentru unii, poate fi spectacol pentru majoritatea dar cu siguranță este o activitate riscantă pentru piloții care participă la curse. Și uneori pentru spectatori. Zeul vitezei ne-a mai arătat odată că acele bijuterii pline de cai putere care ne încântă simțurile când sunt strunite la viteze de peste 300 km/h pot fi arme mortale care se descarcă la întâmplare, indiferent dacă ești  Henry Surtees sau Ayrton Senna. A venit rândul lui Dan Wheldon, talentatul englez care a câștigat mai devreme în acest an celebra cursă de Indy 500, să meargă între îngeri. Și nu a fost o priveliște plăcută pentru nimeni.

Născut în 1978, englezul a câștigat de două ori celebra cursă de 500 de mile de la Indianapolis, în 2005 (când a fost și campion Indy Car) și anul acesta. Dan a lăsat în urmă 2 copii și o soție îndurerată. Dumnezeu să îl odihnească în pace.

În memoria sa, conducerea campionatului a întrerupt cursa iar colegii săi au făcut 5 tururi de onoare: