F1 Fun-Facts #4

Ştiaţi că cel mai scurt Grand Prix din istoria F1 a durat doar 24 de minute şi 34 de secunde? Este echivalentul a 14 tururi de circuit. Mai exact, circuitul stradal Adelaide din Australia.

Evenimentul a avut loc în 1991 şi era Grand Prix-ul final al sezonului. Din cauza unei ploi torenţiale, Marele Premiu al Australiei a fost întrerupt şi finalmente oprit după doar 16 ture reale însă oficialii au decis ca finalul cursei să fie înregistrat după finalul turului cu numarul 14. Cursa a fost câştigată de către brazilianul Ayrton Senna, urmat de britanicul Nigel Mansell şi pe 3 austriacul Gerhard Berger. Această victorie a lui Senna a însemnat cucerirea titlului la constructori de către McLaren.

Spectatorii au asistat la un podium incomplet deoarece Mansell a suferit un accident la finalul cursei şi a fost transportat la spital cu răni minore. A fost de asemenea ultima cursă a lui Nelson Piquet.

Asta nu a fost o cursă ci o procesiune de oameni încercând să își țină mașinile pe pistă” Ayrton Senna, 1991.