Formula 2 2010. Silverstone. Cursa 2

A doua cursă din Formula 2, etapa Silverstone a fost o luptă pentru supremație între Eng, plecat din pole, și Palmer, câștigătorul primei curse. Mihai Marinescu a avut încă o cursă conservatoare, fără nici un pericol din partea altor concurenți. Plecat de pe poziția a 10-a în urma calificărilor de ieri, a mers pe această poziție o parte din cursă și apoi a progresat până pe 8, loc pe care a terminat cursa.

Mihai a mers extraordinar, mașina nu l-a dezamăgit și nu a avut parte de ghinionul care l-a urmărit în WSR anul trecut. Locurile 7 și 8, în puncte, l-au făcut cu siguranță remarcat însă depinde acum doar de norocul său în a găsi sponsori pentru a continua și în restul etapelor.

Urmează Marakesh, pe 2 mai, circuit stradal în premieră pentru Formula 2 în Maroc. Mihai ar trebui să fie avantajat aici,să ne amintim că a câștigat cursa de la Macau pe un asemenea circuit.